Monday, October 08, 2007

Picking Apples

We went to pick apples and it didn't go as I had hoped. The apples we picked were $2.50 per lb. The apples at Henry's Market were $1 per lb. and those were already picked! It was $13 a person to press your own cider! Oh well. It was a beautiful day and we were able to spend time with our cousins and Nana Calder. I guess that is what is important.


Dad supervising the use of the picking stick


Jack prepared to strike at any time.


Della wondering what in the world is going on.


Got one!

2 comments:

Amy said...

Sometimes you are paying more for the adventure of it all. Fun costs money. You are lucky it wasn't super fun- that costs super money!

Kimberly Bluestocking said...

Della is getting so big.

I want a picking stick.